Чэмпіянат Еўропы па валейболе сярод жанчын 2021

Матэрыял з Вікіпедыі - вольнай энцыклапедыі
Перайсці да навігацыі Перайсці да пошуку
Чэмпіянат Еўропы па валейболе сярод жанчын 2021
Падрабязнасці чэмпіянату
Месца правядзення Сербія Балгарыя , Харватыя Румынія
Гарады Бялград , Плоўдзіў , Задар , Клуж-Напока
Стадыёны 4
Тэрміны адборачнага турніру 6—16 траўня 2021
Тэрміны фінальнага турніру 18 жніўня - 4 верасня 2021
Колькасць удзельнікаў 35
у фінальнай стадыі 24
Прызавыя месцы
Чемпион Чэмпіён Італія Італія (3-ці раз)
Серебряный призёр Другое месца Сербія Сербія
Бронзовый призёр Трэцяе месца Турцыя Турцыя
Статыстыка чэмпіянату
Наведвальнасць 130 013 (1711 за гульню)
Згуляна матчаў 76
Лепшы гулец Італія Паола Эгон

Фінальны раунд XXXII чэмпіянату Еўропы па валейболе сярод жаночых каманд праходзіў з 18 жніўня па 4 верасня 2021 года ў Сербіі , Балгарыі , Харватыі і Румыніі . Другі раз запар еўрапейскае першынство праводзілася ў чатырох краінах з удзелам 24 нацыянальных зборных. Тытул чэмпіёнак Еўропы трэці раз у гісторыі выйграла зборная Італіі .

Кваліфікацыя

Спосаб кваліфікацыі Каманды Спосаб кваліфікацыі Каманды
Арганізатары Сербія Сербія Па выніках
адборачнага турніру
Група A Беларусь Беларусь
Балгарыя Балгарыя Швейцарыя Швейцарыя
Харватыя Харватыя Група B Швецыя Швецыя
Румынія Румынія Украіна Украіна
Па выніках
чэмпіянату Еўропы-2019
Турцыя Турцыя Група C Грэцыя Грэцыя
Італія Італія Іспанія Іспанія
Польшча Польшча Група D Славакія Славакія
Нідэрланды Нідэрланды Фінляндыя Фінляндыя
Германія Германія Група E Францыя Францыя
Расія Расія Венгрыя Венгрыя
Бельгія Бельгія Група F Чэхія Чэхія
Азербайджан Азербайджан Боснія і Герцагавіна Боснія і Герцагавіна

Фінальны раунд

Арэны

Матчы фінальнага раунда чэмпіянату Еўропы прайшлі ў чатырох гарадах чатырох краін. « Штарк Арэна » ў Бялградзе , « Веладром » у Плоўдзіве , Палац Крэшыміра Чосіча ў Задары і БТАрэна ў Клуж-Напаку прымалі матчы адной з груп папярэдняга этапу. Гульні 1/8 і 1/4 фіналу адбыліся ў Сербіі і Балгарыі; паўфіналы, матч за 3-е месца і фінал - у Бялградзе.

Сербія Бялград Балгарыя Плоўдзіў Харватыя Задар Румынія Клуж-Напока
Штарк Арэна Веладром Палац Крэшыміра Чосіча БТАрэна
Умяшчальнасць: 18 386 Умяшчальнасць: 6 100 Умяшчальнасць: 8 500 Умяшчальнасць: 10 000
Belgrade Arena, south entrance 1, Feb 2011.jpg Velodrome pd.png Dvorana Visnjik Zadar.jpg Cluj Polyvalent Hall 2.jpg
Група A, плэй-оф Група B, 1/8 фіналу, 1/4 фіналу Група C Група D

Папярэдні этап

Па выніках лёсавання, якое адбылося 20 траўня 2021 года ў Белградзе , 24 каманды размеркаваны па 4 групах. На папярэднім этапе каманды згулялі ў групах у адзін круг, па 4 каманды з кожнай групы выйшлі ў плей-оф.

Група A

Матчы Акуляры Сэты Мячы
У (3:2) П (2:3) У П В:П У П В:П
1. Сербія Сербія 5 (1) 0 (0) 14 15 2 7,500 405 307 1,319
2. Расія Расія 3 (0) 2 (2) 11 13 7 1,857 443 399 1,110
3. Францыя Францыя 3 (0) 2 (0) 9 10 8 1,250 392 386 1,016
4. Бельгія Бельгія 3 (1) 2 (0) 8 10 8 1,250 418 374 1,118
5. Боснія і Герцагавіна Боснія і Герцагавіна 1 (0) 4 (0) 3 3 12 0,250 283 355 0,797
6. Азербайджан Азербайджан 0 (0) 5 (0) 0 1 15 0,067 282 402 0,701
Дата Час Рахунак Сэты Справаздача
1 2 3 4 5
19/08 17.00 Сербія Сербія 3:0 Боснія і Герцагавіна Боснія і Герцагавіна 25:11 25:18 25:14 Справаздача
20/08 17.00 Азербайджан Азербайджан 0:3 Бельгія Бельгія 13:25 24:26 13:25 Справаздача
20:00 Расія Расія 3:1 Францыя Францыя 25:19 14:25 25:20 25:18 Справаздача
21/08 18.00 Азербайджан Азербайджан 0:3 Боснія і Герцагавіна Боснія і Герцагавіна 14:25 23:25 17:25 Справаздача
21:00 Францыя Францыя 0:3 Сербія Сербія 14:25 13:25 16:25 Справаздача
22/08 17.00 Расія Расія 3:0 Азербайджан Азербайджан 25:16 25:17 25:13 Справаздача
20:00 Сербія Сербія 3:0 Бельгія Бельгія 25:21 25:21 25:21 Справаздача
23/08 17.00 Бельгія Бельгія 3:2 Расія Расія 29:31 21:25 25:13 25:22 15:11 Справаздача
20:00 Боснія і Герцагавіна Боснія і Герцагавіна 0:3 Францыя Францыя 19:25 14:25 24:26 Справаздача
24/08 17.00 Боснія і Герцагавіна Боснія і Герцагавіна 0:3 Бельгія Бельгія 23:25 19:25 15:25 Справаздача
20:00 Азербайджан Азербайджан 0:3 Сербія Сербія 17:25 20:25 19:25 Справаздача
25/08 17.00 Францыя Францыя 3:1 Азербайджан Азербайджан 25:19 26:28 25:11 25:18 Справаздача
20:00 Сербія Сербія 3:2 Расія Расія 25:22 25:19 16:25 24:26 15.10 Справаздача
26/08 17.00 Расія Расія 3:0 Боснія і Герцагавіна Боснія і Герцагавіна 25:12 25:20 25:19 Справаздача
20:00 Бельгія Бельгія 1:3 Францыя Францыя 25:27 25:13 19:25 20:25 Справаздача

Група B

Матчы Акуляры Сэты Мячы
У (3:2) П (2:3) У П В:П У П В:П
1. Балгарыя Балгарыя 4 (0) 1 (1) 13 14 4 3,500 423 350 1,209
2. Польшча Польшча 4 (0) 1 (0) 12 13 5 2,600 433 355 1,220
3. Германія Германія 4 (1) 1 (0) 11 13 6 2,167 434 404 1,074
4. Чэхія Чэхія 2 (0) 3 (0) 6 8 10 0,800 402 418 0,962
5. Іспанія Іспанія 1 (1) 4 (0) 2 4 14 0,286 339 424 0,800
6. Грэцыя Грэцыя 0 (0) 5 (1) 1 2 15 0,133 335 415 0,807
Дата Час Рахунак Сэты Справаздача
1 2 3 4 5
18/08 20:30 Балгарыя Балгарыя 3:0 Грэцыя Грэцыя 25:20 25:15 25:19 Справаздача
19/08 17:30 Іспанія Іспанія 1:3 Чэхія Чэхія 25:22 20:25 22:25 20:25 Справаздача
20:30 Германія Германія 1:3 Польшча Польшча 22:25 25:23 21:25 22:25 Справаздача
20/08 17:30 Чэхія Чэхія 1:3 Германія Германія 23:25 25:20 23:25 21:25 Справаздача
20:30 Грэцыя Грэцыя 0:3 Польшча Польшча 16:25 20:25 19:25 Справаздача
21/08 17:30 Чэхія Чэхія 1:3 Польшча Польшча 25:20 15:25 21:25 18:25 Справаздача
20:30 Балгарыя Балгарыя 3:0 Іспанія Іспанія 25:12 25:19 25:21 Справаздача
22/08 16.00 Грэцыя Грэцыя 2:3 Іспанія Іспанія 22:25 26:24 16:25 25:22 13:15 Справаздача
19.00 Германія Германія 3:2 Балгарыя Балгарыя 25:23 16:25 25:21 18:25 15.10 Справаздача
23/08 17:30 Грэцыя Грэцыя 0:3 Чэхія Чэхія 24:26 26:28 15:25 Справаздача
20:30 Польшча Польшча 3:0 Іспанія Іспанія 25:15 25:15 25:8 Справаздача
24/08 17:30 Германія Германія 3:0 Грэцыя Грэцыя 25:20 25:17 25:22 Справаздача
20:30 Балгарыя Балгарыя 3:0 Чэхія Чэхія 26:24 25:12 25:19 Справаздача
25/08 17:30 Іспанія Іспанія 0:3 Германія Германія 13:25 17:25 21:25 Справаздача
20:30 Балгарыя Балгарыя 3:1 Польшча Польшча 18:25 25:21 25:21 25:23 Справаздача

Група C

Матчы Акуляры Сэты Мячы
У (3:2) П (2:3) У П В:П У П В:П
1. Італія Італія 5 (0) 0 (0) 15 15 1 15,000 402 297 1,354
2. Харватыя Харватыя 4 (0) 1 (0) 12 12 4 3,000 373 322 1,158
3. Беларусь Беларусь 3 (2) 2 (0) 7 9 10 0,900 396 417 0,950
4. Венгрыя Венгрыя 1 (0) 4 (2) 5 8 13 0,615 439 470 0,934
5. Славакія Славакія 1 (0) 4 (1) 4 7 13 0,538 424 461 0,920
6. Швейцарыя Швейцарыя 1 (1) 4 (0) 2 4 14 0,286 367 434 0,846
Дата Час Рахунак Сэты Справаздача
1 2 3 4 5
19/08 17.00 Харватыя Харватыя 3:0 Швейцарыя Швейцарыя 25:20 25:19 25:21 Справаздача
20/08 17:15 Італія Італія 3:0 Беларусь Беларусь 25:20 25:18 25:16 Справаздача
20:15 Венгрыя Венгрыя 3:1 Славакія Славакія 25:20 25:23 20:25 25:18 Справаздача
21/08 17.00 Беларусь Беларусь 0:3 Харватыя Харватыя 19:25 23:25 15:25 Справаздача
20:00 Венгрыя Венгрыя 2:3 Швейцарыя Швейцарыя 25:22 23:25 27:29 25:23 11.15 Справаздача
22/08 17.00 Харватыя Харватыя 3:0 Славакія Славакія 25:21 25:14 25:13 Справаздача
20:00 Італія Італія 3:0 Венгрыя Венгрыя 25:16 25:15 25:19 Справаздача
23/08 17:15 Славакія Славакія 1:3 Італія Італія 19:25 18:25 27:25 17:25 Справаздача
20:15 Швейцарыя Швейцарыя 0:3 Беларусь Беларусь 23:25 15:25 15:25 Справаздача
24/08 17.00 Венгрыя Венгрыя 1:3 Харватыя Харватыя 19:25 25:21 17:25 21:25 Справаздача
20:00 Швейцарыя Швейцарыя 1:3 Славакія Славакія 25:21 14:25 19:25 22:25 Справаздача
25/08 18.00 Беларусь Беларусь 3:2 Венгрыя Венгрыя 20:25 14:25 25:16 25:23 15:12 Справаздача
21:00 Харватыя Харватыя 0:3 Італія Італія 15:25 23:25 14:25 Справаздача
26/08 17.00 Славакія Славакія 2:3 Беларусь Беларусь 25:18 25:23 23:25 28:30 12:15 Справаздача
20:00 Італія Італія 3:0 Швейцарыя Швейцарыя 25:17 25:18 27:25 Справаздача

Група D

Матчы Акуляры Сэты Мячы
У (3:2) П (2:3) У П В:П У П В:П
1. Турцыя Турцыя 5 (0) 0 (0) 15 15 1 15,000 405 298 1,359
2. Нідэрланды Нідэрланды 4 (0) 1 (0) 12 12 4 3,000 387 288 1,344
3. Украіна Украіна 3 (0) 2 (0) 9 9 7 1,286 359 346 1,038
4. Швецыя Швецыя 2 (1) 3 (0) 5 6 11 0,545 358 393 0,911
5. Фінляндыя Фінляндыя 1 (0) 4 (1) 4 6 13 0,462 377 450 0,838
6. Румынія Румынія 0 (0) 5 (0) 0 3 15 0,200 330 441 0,748
Дата Час Рахунак Сэты Справаздача
1 2 3 4 5
18/08 20:30 Румынія Румынія 1:3 Турцыя Турцыя 25:23 10.25 20:25 17:25 Справаздача
19/08 16.00 Швецыя Швецыя 3:2 Фінляндыя Фінляндыя 24:26 17:25 25:19 27:25 15:13 Справаздача
19.00 Нідэрланды Нідэрланды 3:0 Украіна Украіна 25:17 25:12 25:22 Справаздача
20/08 17:30 Фінляндыя Фінляндыя 0:3 Нідэрланды Нідэрланды 10.25 10.25 18:25 Справаздача
20:30 Турцыя Турцыя 3:0 Украіна Украіна 25:14 25:19 26:24 Справаздача
21/08 17:30 Фінляндыя Фінляндыя 1:3 Украіна Украіна 19:25 23:25 28:26 22:25 Справаздача
20:30 Румынія Румынія 0:3 Швецыя Швецыя 21:25 17:25 16:25 Справаздача
22/08 17:30 Турцыя Турцыя 3:0 Швецыя Швецыя 31:29 25:21 25:11 Справаздача
20:30 Нідэрланды Нідэрланды 3:1 Румынія Румынія 25:12 25:27 25:17 25:14 Справаздача
23/08 17:30 Украіна Украіна 3:0 Швецыя Швецыя 25:23 25:17 25:20 Справаздача
20:30 Турцыя Турцыя 3:0 Фінляндыя Фінляндыя 25:19 25:12 25:15 Справаздача
24/08 17:30 Нідэрланды Нідэрланды 0:3 Турцыя Турцыя 21:25 21:25 20:25 Справаздача
20:30 Румынія Румынія 1:3 Фінляндыя Фінляндыя 25:18 22:25 22:25 22:25 Справаздача
25/08 17:30 Швецыя Швецыя 0:3 Нідэрланды Нідэрланды 21:25 20:25 13:25 Справаздача
20:30 Румынія Румынія 0:3 Украіна Украіна 15:25 17:25 11.25 Справаздача

Плэй-оф

1/8 фіналу Чвэрцьфіналы Паўфіналы Фінал
29 жніўня, Плоўдзіў
Турцыя Турцыя 3
31 жніўня, Плоўдзіў
Чэхія Чэхія 1
Турцыя Турцыя 3
29 жніўня, Плоўдзіў
Польшча Польшча 0
Польшча Польшча 3
3 верасня, Бялград
Украіна Украіна 1
Турцыя Турцыя 1
29 жніўня, Бялград
Сербія Сербія 3
Сербія Сербія 3
1 верасня, Бялград
Венгрыя Венгрыя 0
Сербія Сербія 3
29 жніўня, Бялград
Францыя Францыя 1
Харватыя Харватыя 2
4 верасня, Бялград
Францыя Францыя 3
Сербія Сербія 1
28 жніўня, Плоўдзіў
Італія Італія 3
Балгарыя Балгарыя 2
31 жніўня, Плоўдзіў
Швецыя Швецыя 3
Швецыя Швецыя 0
28 жніўня, Плоўдзіў
Нідэрланды Нідэрланды 3
Нідэрланды Нідэрланды 3
3 верасня, Бялград
Германія Германія 1
Нідэрланды Нідэрланды 1
30 жніўня, Бялград
Італія Італія 3 Трэцяе месца
Італія Італія 3
1 верасня, Бялград 4 верасня, Бялград
Бельгія Бельгія 1
Італія Італія 3 Турцыя Турцыя 3
30 жніўня, Бялград
Расія Расія 0 Нідэрланды Нідэрланды 0
Расія Расія 3
Беларусь Беларусь 1

1/8 фіналу

Дата Час Рахунак Сэты Справаздача
1 2 3 4 5
28/08 17:30 Нідэрланды Нідэрланды 3:1 Германія Германія 25:22 23:25 25:19 25:23 Справаздача
20:30 Балгарыя Балгарыя 2:3 Швецыя Швецыя 25:12 21:25 22:25 25:14 17:19 Справаздача
29/08 17:30 Турцыя Турцыя 3:1 Чэхія Чэхія 25:13 22:25 25:14 25:13 Справаздача
17.00 Харватыя Харватыя 2:3 Францыя Францыя 25:16 21:25 25:22 22:25 12:15 Справаздача
20:30 Польшча Польшча 3:1 Украіна Украіна 21:25 25:21 25:22 25:17 Справаздача
20:00 Сербія Сербія 3:0 Венгрыя Венгрыя 25:20 25:19 25:17 Справаздача
30.08 17.00 Італія Італія 3:1 Бельгія Бельгія 25:14 23:25 25:17 25:12 Справаздача
20:00 Расія Расія 3:1 Беларусь Беларусь 27:25 25:20 19:25 25:23 Справаздача

1/4 фіналу

Дата Час Рахунак Сэты Справаздача
1 2 3 4 5
31.08 17:30 Швецыя Швецыя 0:3 Нідэрланды Нідэрланды 25:27 16:25 19:25 Справаздача
20:30 Турцыя Турцыя 3:0 Польшча Польшча 25:18 25:14 25:23 Справаздача
1.09 17.00 Італія Італія 3:0 Расія Расія 25:20 25:8 25:15 Справаздача
20:00 Сербія Сербія 3:1 Францыя Францыя 22:25 25:18 25:7 25:20 Справаздача

1/2 фіналу

Дата Час Рахунак Сэты Справаздача
1 2 3 4 5
3.09 17.00 Турцыя Турцыя 1:3 Сербія Сербія 34:32 26:28 23:25 13:25 Справаздача
20:00 Нідэрланды Нідэрланды 1:3 Італія Італія 19:25 17:25 25:16 18:25 Справаздача

Матч за 3-е месца

Дата Час Рахунак Сэты Справаздача
1 2 3 4 5
4.09 17.00 Турцыя Турцыя 3:0 Нідэрланды Нідэрланды 25:20 25:19 25:23 Справаздача

Фінал

Сербія Сербія 1:3 (26:24, 22:25, 19:25, 11:25) Італія Італія
Гулец 1 2 3 4 Акуляры
1 Буша Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg Solid black.svg
2 Лазовіч Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 2 (1, 1, 0)
3 Царыч
5 М. Паповіч Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 13 (7, 5, 1)
8 Мірковіч
10 Агняновіч Капітан каманды Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 3 (2, 1, 0)
11 Вяльковіч
13 Беліца
16 Рашыч Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 13 (10, 3, 0)
17 С. Паповіч (л) Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg
18 Башковіч Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 21 (21, 0, 0)
19 Мілянковіч Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 4 (3, 1, 0)
20 Благоевіч (л)
21 Коціч
Трэнер - Зоран Тэрзіч


Сербія Італія
78 Акуляры 99
44 Атака 56
11 Блок 13
1 Падача 8
22 Памылкі суперніка 22

Суддзі:
Павел Буркевіч (Польшча),
Нурпер Озбар (Турцыя).
Час матчу — 1:44 (34+27+22+21).
4 верасня. 20:00.
Бялград . « Штарк Арэна ». 20565 гледачоў.
Справаздача

Гулец 1 2 3 4 Акуляры
3 Джэнары Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg
4 Баніфача
5 Малінаў Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg Solid black.svg 2 (1, 1, 0)
6 Дэ Джэнара (л) Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg
8 Ора Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg
10 Кірыкела Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 5 (3, 2, 0)
11 Данезі Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 8 (1, 6, 1)
14 П'етрыні Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 13 (11, 1, 1)
15 Нвакалор
17 Сіла Капітан каманды Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 20 (15, 3, 2)
18 Эгану Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 29 (25, 0, 4)
20 Паррок'яле Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg
24 Маццара (л)
29 Д'Адорыка
Трэнер - Давідэ Маццанці

Прызёры

Золата Срэбра Бронза
Італія Італія
Сара Баніфача
Ганна Данезі
Моніка Дэ Джэнара
Алесія Джэнары
Крысціна Кірыкела
Афелія Малінаў
Алесія Маццара
Сільвія Нвакалор
Сафія Д'Адорыка
Алесія Ора
Беатрычэ Паррок'яле
Алена П'етрыні
Мірыям Сіла
Паола Эгон
Трэнер: Давідэ Маццанці
Сербія Сербія
Ана Беліца
Алена Благаевіч
Тыяна Башковіч
Б'янка Буша
Стэфана Вялькавіч
Йавана Коціч
Катарына Лазовіч
Баяна Мілянковіч
Сладжана Мірковіч
Майя Агняновіч
Міна Паповіч
Сільвія Паповіч
Мілена Рашыч
Сара Царыч
Трэнер: Зоран Тэрзіч
Турцыя Турцыя
Ількін Айдын
Айча Айкач
Сімге Шэбнем Акёз
Хандэ Баладын
Беліз Башкыр
Мер'ем Боз
Ясемін Гювелі
Зехра Гюнеш
Меліха Ісмаілаглу
Эбрар Каракурт
Джансу Озбай
Бусе Унал
Тугба Шэнаглу
Эда Эрдэм
Трэнер: Джавані Гуідэці

Выніковае становішча

Месца Каманда
1 Італія Італія
2 Сербія Сербія
3 Турцыя Турцыя
4 Нідэрланды Нідэрланды
5 Польшча Польшча
6 Расія Расія
7 Францыя Францыя
8 Швецыя Швецыя
9 Балгарыя Балгарыя
10 Харватыя Харватыя
11 Германія Германія
12 Украіна Украіна
13 Бельгія Бельгія
14 Беларусь Беларусь
15 Чэхія Чэхія
16 Венгрыя Венгрыя
17 Славакія Славакія
18 Фінляндыя Фінляндыя
19 Боснія і Герцагавіна Боснія і Герцагавіна
20 Іспанія Іспанія
21 Швейцарыя Швейцарыя
22 Грэцыя Грэцыя
23 Румынія Румынія
24 Азербайджан Азербайджан

Глядзіце таксама

Спасылкі