Прэзідэнт Гвінеі

Матэрыял з Вікіпедыі - вольнай энцыклапедыі
Перайсці да навігацыі Перайсці да пошуку
Прэзідэнт Гвінейскай Рэспублікі
фр. Président de la République de Guinée
Герб Гвінейскай Рэспублікі
Герб Гвінейскай Рэспублікі
Alpha Conde - World Economic Forum Annual Meeting 2012.jpg
Пасада займае
Альфа Кондэ
з 21 снежня 2010
Пасада
Узначальвае Гвінея
Рэзідэнцыя Прэзідэнцкі палац [d]
Тэрмін паўнамоцтваў 7 гадоў, не больш за 2 тэрміны
Зьявілася 2 кастрычніка 1958

Прэзідэнт Гвінейскай Рэспублікі ( фр. Président de la République de Guinée ) — кіраўнік Гвінейскай Рэспублікі .

Згодна з Канстытуцыяй 23 снежня 1990 года абіраўся ўсенародным галасаваннем тэрмінам на 5 гадоў з правам перавыбрання на другі тэрмін. Пасля змены Канстытуцыі ў 2001 годзе Прэзідэнт абіраўся на тэрмін у 7 гадоў з правам перавыбрання неабмежаваную колькасць разоў. Прэзідэнт Гвінейскай рэспублікі з'яўляецца галоўнакамандуючым узброенымі сіламі, фарміруе і ўзначальвае ўрад. Прэзідэнт таксама прызначае Прэм'ер-міністра Гвінеі , хоць такая пасада Канстытуцыяй не прадугледжаны.

Гісторыя

Пасада Прэзідэнта Гвінейскай рэспублікі была заснаваная Канстытуцыяй 10 лістапада 1958 года . Згоджана ёй і прынятым у наступныя гады папраўкам Прэзідэнт Гвінейскай рэспублікі абіраўся ўсеагульным і прамым галасаваннем тэрмінам на 7 гадоў. Ён з'яўляўся часткай дзяржавы, часткай урада (Кабінета Міністраў, які складаўся з міністраў і дзяржаўных сакратароў), і галоўнакамандуючым узброенымі сіламі, а таксама прадстаўляў краіну за мяжой. Прэзідэнт прызначаў і перамяшчаў міністраў і іншых грамадзянскіх і ваенных службовых асоб. Першым прэзідэнтам з фармулёўкай " па паўнамоцтве ўрада " стаў 10 лістапада 1958 года Ахмед Секу Турэ , які быў афіцыйна абраны на гэтую пасаду падчас першых усеагульных прэзідэнцкіх выбараў 15 студзеня 1961 года . Да гэтага, з моманту абвяшчэння незалежнасці 2 кастрычніка 1958 года да прыняцця Канстытуцыі, старшыня Урадавага савета Гвінеі Ахмед Секу Турэ таксама ўзначальваў дзяржаву і ўрад і афіцыйна называўся Прэзідэнтам Гвінейскай рэспублікі. Ён пераабіраўся на пасаду Прэзідэнта Рэспублікі ў 1968 , 1974 і 1982 гадах .

Прэзідэнт Гвінейскай рэспублікі Лансана Контэ быў прызначаны на гэтую пасаду ў 1984 годзе рашэннем Ваеннага камітэта нацыянальнага адраджэння . Пасля прыняцця Канстытуцыі 1990 года ён быў абраны Прэзідэнтам Рэспублікі на шматпартыйных выбарах 19 снежня 1993 года . Пераабіраўся 14 снежня 1998 года і 21 снежня 2003 года (на тэрмін да снежня 2010 года ).

Лансана Контэ раптоўна памёр 22 снежня 2008 года і, згодна з Канстытуцыяй, яго абавязкі перайшлі да Прэзідэнта Дзяржаўнага сходу (гэта значыць да старшыні парламента) Абубакара Сомпары , які на працягу 60 дзён павінен быў правесці выбары новага Прэзідэнта Рэспублікі. Аднак 24 снежня 2008 года абавязкі Прэзідэнта Рэспублікі былі перададзены капітану Мусе Дадзі Камарэ па ўзгадненню паміж урадам Прэм'ер-міністра Ахмеда Тыдыяне Суарэ і ваеннымі, якія стварылі Нацыянальную раду за дэмакратыю і развіццё . Тэрмін паўнамоцтваў Мусы Дадзі Камары вызначаны ў два гады, да канца снежня 2010 года , калі павінны адбыцца свабодныя выбары.

Спіс прэзідэнтаў

Прэзідэнт Гвінейскай Рэспублікі ( фр. Président de la République de Guinée )
Прэзідэнт Малюнак Тэрмін прэзідэнцтва Працягласць праўлення
Пачатак Канец
1 Ахмед Секу Турэ

(1922 – 1984)

Sekou Toure usgov-83-08641.jpg
10 лістапада 1958 26 сакавіка 1984 9268 дзён
-

в.а.

Луі Лансана Беавагі

(1923 – 1984)

Bundesarchiv B 145 Bild-F017682-0016, Bonn, AA, Schröder mit Außenminister von Guinea retouched (cropped).jpg
27 сакавіка 1984 3 красавіка 1984 7 дзён
2 Лансана Контэ

(1934 - 2008)

Lansana Conté 27 July 2001-1 (cropped).jpg
5 красавіка 1984 22 снежня 2008 9027 дзён
3 Муса Дадзі Камара

(н. 1964)

Moussa Dadis Camara 2009-08-08.jpg
24 снежня 2008 3 снежня 2009 344 дні
-

в.а.

Секуба Конаце

(н. 1966)

3 снежня 2009 21 снежня 2010 383 дні
4 Альфа Кондэ

(н. 1938)

Alpha Conde - World Economic Forum Annual Meeting 2012.jpg
21 снежня 2010 Дзеючы прэзідэнт 3910 дзён