Кіраўніка дзяржавы Маўрытаніі

Матэрыял з Вікіпедыі - вольнай энцыклапедыі
Перайсці да навігацыі Перайсці да пошуку
Прэзідэнт Маўрытаніі
رئيس الجمهورية الإسلامية الموريتانية
Président la République islamique de Mauritanie
Герб Маўрытаніі
Герб Маўрытаніі
Hi Excellency Mohammed Ould Cheikh El Ghazouani, President of Mauritania, на UK-Africa Investment Summit, 20 January 2020 (cropped).jpg
Пасада займае
Мухамед ульд аш-Шэйх аль-Газуані
з 1 жніўня 2019 года
Пасада
Узначальвае Маўрытанія
Рэзідэнцыя Прэзідэнцкі палац (Нуакшот)
Прызначаецца Выбіраецца на прамых выбарах
Тэрмін паўнамоцтваў 5 гадоў, 2 тэрміны
Зьявілася 28 лістапада 1960 года
Першы Моктар Ульд Дада

Прэзідэнт Маўрытаніі - кіраўнік дзяржавы Маўрытанія .

Спіс кіраўнікоў Маўрытаніі

Даты курсівам азначаюць фактычны тэрмін падаўжэння паўнамоцтваў.

Партрэт Імя Уступіў у пасаду Пакінуў пасаду Выбары Палітычная партыя Пасада
- Moktar Ould Daddah - 1977.jpg Моктар ульд Дада
(1924-2003)
араб. مختار ولد داده
28 лістапада 1960 ( 1960-11-28 ) 20 жніўня 1961 ( 1961-08-20 ) 1959 ПМП / НПМ Выконваючы абавязкі кіраўніка дзяржавы
1 20 жніўня 1961 ( 1961-08-20 ) 10 ліпеня 1978 ( 1978-07-10 ) 1964
1969
1974
Прэзідэнт; Звергнуты ў выніку перавароту
2 Seal of Mauritania.svg Мустафа ульд Мухамед Салех
(1936-2012)
араб. ‎المصطفى ولد محمد السالك
10 ліпеня 1978 ( 1978-07-10 ) 6 красавіка 1979 ( 1979-04-06 ) - Ваенны Старшыня Вярхоўнага камітэта нацыянальнага адраджэння
6 красавіка 1979 ( 1979-04-06 ) 3 чэрвеня 1979 ( 1979-06-03 ) - Старшыня Ваеннага камітэта нацыянальнага выратавання
- Seal of Mauritania.svg Махамед Махмуд ульд Ахмед Лулі
(1943-2019)
араб. ‎‎محمد محمود ولد أحمد لولي
3 чэрвеня 1979 ( 1979-06-03 ) 4 студзеня 1980 ( 1980-01-04 ) - Ваенны Старшыня Ваеннага камітэта нацыянальнага выратавання
- Haïdalla cropped.png Махамед Хуна ульд Хэйдала
(нар. 1940)
араб. محمد خونا ولد هيداله
4 студзеня 1980 ( 1980-01-04 ) 12 снежня 1984 ( 1984-12-12 ) - Ваенны Старшыня Ваеннага камітэта нацыянальнага выратавання
- Mauritania gov ould taya 210 eng 30apr05.jpg Маауя ульд Сідзі Ахмед Тайя
(нар. 1941)
араб. معاوية ولد سيد أحمد الطايع
12 снежня 1984 ( 1984-12-12 ) 18 красавіка 1992 ( 1992-04-18 ) 1989 Ваенны Старшыня Ваеннага камітэта нацыянальнага выратавання
2 18 красавіка 1992 ( 1992-04-18 ) 3 жніўня 2005 ( 2005-08-03 ) 1994
2004
ПДРС Прэзідэнт; Звергнуты ў выніку перавароту
- Seal of Mauritania.svg Элі ульд Махамед Валль
(1953-2017)
араб. ‎‎‎‎إعلي ولد محمد فال
3 жніўня 2005 ( 2005-08-03 ) 19 красавіка 2007 ( 2007-04-19 ) - Ваенны Старшыня Ваеннай рады правасуддзя і дэмакратыі
3 Sidi Mohamed Ould Cheikh Abdallahi.jpg Сядзі Махамед ульд Шэйх Абдулахі
(1938-2020)
араб. سيدى محمد ولد الشيخ عبد الله
19 красавіка 2007 ( 2007-04-19 ) 19 красавіка 2008 ( 2008-04-19 ) 2007 Ваенны Прэзідэнт
- Mohamed Ould Abdel Aziz August 2014 (cropped).jpg Махамед ульд Абдэль Азіз
(нар. 1956)
араб. محمد ولد عبد العزيز
19 красавіка 2008 ( 2008-04-19 ) 15 красавіка 2009 ( 2009-04-15 ) - Ваенны Прэзідэнт Часовага дзяржаўнага савета
- Mbare6ba2.jpg Ба Мамаду Мбары
(1946-2013)
араб. محمد ولد عبد العزيز
15 красавіка 2009 ( 2009-04-15 ) 5 жніўня 2009 ( 2009-08-05 ) - Беспартыйны І. а. старшыні Вярхоўнага дзяржаўнага савета
4 Mohamed Ould Abdel Aziz August 2014 (cropped).jpg Махамед ульд Абдэль Азіз
(нар. 1956)
араб. محمد ولد عبد العزيز
5 жніўня 2009 ( 2009-08-05 ) 1 жніўня 2019 ( 2019-08-01 ) 2009
2014
Саюз за рэспубліку Прэзідэнт
5 Hi Excellency Mohammed Ould Cheikh El Ghazouani, President of Mauritania, на UK-Africa Investment Summit, 20 January 2020 (cropped).jpg Мухамед ульд аш-Шэйх аль-Газуані
(нар. 1956)
араб. ‎محمد ولد الشيخ محمد أحمد ولد الغزواني
1 жніўня 2019 ( 2019-08-01 ) дзеючы 2019 Саюз за рэспубліку Прэзідэнт

Глядзіце таксама