Спіс прэзідэнтаў Сенегала

Матэрыял з Вікіпедыі - вольнай энцыклапедыі
Перайсці да навігацыі Перайсці да пошуку

Прэзідэнт Сенегала - кіраўнік дзяржавы ў Сенегале, які выбіраецца ўсенародна па сістэме двух тураў на пяцігадовы тэрмін і мае права перавыбрання. Пасада з'явілася пасля атрымання краінай незалежнасці ў 1960 годзе .

Спіс прэзідэнтаў Сенегала

# Імя Пачатак паўнамоцтваў Канчатак паўнамоцтваў Партыйная прыналежнасць Тэрмін
1 Леапольд Седар Сенгор (1906-2001) 6 верасня 1960 31 снежня 1980 Сацыялістычная партыя Сенегала 1
2
3
4
5
2 Абду Дыўф (н.1935) 1 студзеня 1981 1 красавіка 2000 Сацыялістычная партыя Сенегала 5
6
7
8
9
3 Абдулай Вад (р.1926) 1 красавіка 2000 1 красавіка 2012 Сенегальская дэмакратычная партыя 10
11
4 Макі Сал (р.1961) 2 красавіка 2012 дзейны прэзідэнт "Альянс за Рэспубліку" 12