Спіс прэзідэнтаў Самаліленда

Матэрыял з Вікіпедыі - вольнай энцыклапедыі
Перайсці да навігацыі Перайсці да пошуку
Прэзідэнт Рэспублікі Самаліленд
Madaxweynaha Jamhuuriyadda Somaliland
Нацыянальная эмблема Самаліленда
Нацыянальная эмблема Самаліленда
Musabehi123.jpg
Пасада займае
Муса Біхі Абдзі
з 13 снежня 2017 года
Пасада
Узначальвае Самаліленд
Форма звароту Яго правасхадзіцельства
Спадар Прэзідэнт
Рэзідэнцыя Прэзідэнцкі палац
Прызначаецца Па выніках прамых выбараў
Тэрмін паўнамоцтваў 4 гады, 2 тэрміны
Зьявілася 1 ліпеня 1960 года
Першы Абдзірахман Ахмед Алі Туур
Сайт somalilandgov.com/somaliland-president/
Самаліленд
Emblem of Somaliland.svg
Палітычная структура
Самаліленда






Ніжэй прадстаўлены спіс прэзідэнтаў Самаліленда з моманту заснавання гэтай пасады ў 1991 годзе да гэтага часу. Прэзідэнт у Самалілендзе з'яўляецца часткай дзяржавы і часткай урада ; пасады прэм'ер-міністра ў дзяржаве няма.

Прэзідэнцкія выбары ў Самалілендзе праходзілі тройчы - у 2003 годзе , у 2010 годзе і ў 2017 годзе (на апошніх абіраўся таксама парламент).

Спіс

Партрэт Імя На пасадзе Палітычная партыя
1 Tuur.jpg Абдзірахман Ахмед Алі Туур 28 траўня 1991
16 траўня 1993
Самалійскі нацыянальны рух
2 Mohammed Haaji Ibrahim Cigaal.jpg Мухамед Хаджы Ібрагім Эгаль 16 траўня 1993
3 мая 2002
Самалійскі нацыянальны рух (да ліпеня 2001)
Аб'яднаная народна-дэмакратычная партыя (з ліпеня 2001)
3 Dahir Riyaale Kahin.jpg Дахір Рыял Кахін 3 мая 2002
26 ліпеня 2010
Аб'яднаная народна-дэмакратычная партыя
4 Ahmed Mohamed Mohamoud Silanyo - Chatham House 2010.jpg Ахмед Сіланьё 26 ліпеня 2010
13 снежня 2017
Партыя свету, адзінства і развіцця
5 Musabehi123.jpg Муса Біхі Абдзі з 13 снежня 2017 Партыя свету, адзінства і развіцця

Спасылкі