Асабісты чэмпіянат свету па шахматнай кампазіцыі

Матэрыял з Вікіпедыі - вольнай энцыклапедыі
Перайсці да навігацыі Перайсці да пошуку

Асабісты чэмпіянат свету па шахматнай кампазіцыі ( англ. World Championship in Composing for Individuals , WCCI ) - спаборніцтва шахматных кампазітараў , якое арганізуецца пастаяннай камісіяй ФІДЭ па шахматнай кампазіцыі (PCCC) раз у 3 гады. Першы асабісты чэмпіянат, у адпаведнасці з рашэннем кангрэса PCCC у Пуле 1997 года, праводзіўся па выніках адбору ў Альбом ФІДЭ 1989—91 [1] . На кангрэсе ў Санкт-Пецярбургу ў 1998 годзе ўдзельнікі, якія набралі найбольшую суму балаў у кожным з 8 раздзелаў Альбома ФІДЭ 1989-91, былі абвешчаныя чэмпіёнамі свету.

Наступныя чэмпіянаты ўяўляюць сабой асобнае спаборніцтва кампазітараў за трохгадовы перыяд, не звязанае з адборам у Альбом ФІДЭ, у кожным з 8 традыцыйных жанраў шахматнай кампазіцыі:

  1. Двуххадоўкі
  2. Троххадоўкі
  3. Шматхадоўкі
  4. Эцюды
  5. Кааператыўны мацюк
  6. Зваротны мацюк
  7. Казачныя шахматы
  8. Рэтрааналіз

Кожны ўдзельнік дасылае на конкурс да 6 сваіх кампазіцый, апублікаваных на працягу трохгадовага конкурснага перыяду. Затым гэтыя кампазіцыі ацэньваюцца камісіяй з 3 суддзяў, якія адбіраюць з іх 4 найлепшыя. Пераможца ў кожным з жанраў абвяшчаецца чэмпіёнам свету. Падрабязнасці правілаў спаборніцтва гл. на афіцыйным сайце .

Лаўрэаты

1997 (па выніках Альбома ФІДЭ 1989-91)

Секцыя Золата Срэбра Бронза
Двуххадоўкі Анатоль Слесарэнка Валерый Шаньшын Уда Дэгенер
Троххадоўкі Michael Keller Аляксандр Кузаўкоў Marek Kwiatkowski
Шматхадоўкі Якаў Уладзіміраў Alois Johandl Camillo Gamnitzer
Эцюды Давід Гургенідзэ Мікалай Рабінін Алег Першакаў
Кааператыўны мацюк Živko Janevski Fadil Abdurahmanovic Toma Garai
Зваротны мацюк Петка Пяткоў Jacob Mintz Živko Janevski
Waldemar Tura
Казачныя шахматы George Sphicas Yves Cheylan Michel Caillaud
Рэтрааналіз Аляксандр Кісляк Wolfgang Dittman Thierry le Gleuher
Мікіта Плаксін

1998-2000

Секцыя Золата Срэбра Бронза
Двуххадоўкі Віктар Чапіжны Marjan Kovačević Анатоль Слесарэнка
Троххадоўкі Міхаіл Марандзюк Wieland Bruch Martin Wessels
Шматхадоўкі Міхаіл Марандзюк Michael Herzberg Аляксандр Кузаўкоў
Эцюды Давід Гургенідзэ Мікалай Кралін Андрэй Высокасаў
Кааператыўны мацюк Živko Janevski Валерый Гураў Fadil Abdurahmanović
Зваротны мацюк Петка Пяткоў Андрэй Селіванаў Аляксандр Ажусін
Казачныя шахматы Петка Пяткоў Reto Aschwanden Tadashi Wakashima
Рэтрааналіз Аляксандр Кісляк Thierry Le Gleuher Аляксандр Залатароў

2001-2003

Секцыя Золата Срэбра Бронза
Двуххадоўкі Marjan Kovačević Анатоль Слесарэнка Васіль Дзячук
Троххадоўкі Валерый Шавырын Міхаіл Марандзюк Юрый Маркер
Шматхадоўкі Міхаіл Марандзюк Валерый Шавырын Аляксандр Феактыстаў
Эцюды Андрэй Высокасаў Алег Першакаў Давід Гургенідзэ
Кааператыўны мацюк Валерый Гураў Mario Parrinello Franz Pachl
Зваротны мацюк Андрэй Селіванаў Аляксандр Феактыстаў Živko Janevski
Казачныя шахматы Reto Aschwanden Клаўс Венда Juraj Lörinc
Рэтрааналіз Thierry Le Gleuher Аляксандр Кісляк Reto Aschwanden

2004-2006

Секцыя Золата Срэбра Бронза
Двуххадоўкі Васіль Дзячук Marjan Kovačević Wieland Bruch
Троххадоўкі Міхаіл Марандзюк Валерый Шавырын Аляксандр Бахараў
Шматхадоўкі Міхаіл Марандзюк Юрый Маркер Аляксандр Феактыстаў
Эцюды Алег Першакаў Аляксей Сочнеў Давід Гургенідзэ
Кааператыўны мацюк Віктар Чапіжны Валерый Гураў Michal Dragoun
Živko Janevski
Зваротны мацюк Андрэй Селіванаў Uri Avner Živko Janevski
Казачныя шахматы Michal Dragoun Juraj Lörinc Клаўс Венда
Рэтрааналіз Reto Aschwanden Thierry Le Gleuher Дзмітрый Байбікаў

2007-2009

Секцыя Золата Срэбра Бронза
Двуххадоўкі Marjan Kovačević Peter Gvozdják Васіль Дзячук
Троххадоўкі Міхаіл Марандзюк Peter Gvozdják Аляксандр Кузаўкоў
Шматхадоўкі Міхаіл Марандзюк Аляксандр Кузаўкоў Аляксандр Феактыстаў
Эцюды Алег Першакаў Сяргей Дзідух Юрый Базлоў
Кааператыўны мацюк Аляксандр Семяненка Віктар Чапіжны Валерый Гураў
Зваротны мацюк Андрэй Селіванаў Іван Сарока Аляксандр Феактыстаў
Казачныя шахматы Петка Пяткоў Peter Gvozdják Клаўс Венда
Рэтрааналіз Дзмітрый Байбікаў Dragan Lj. Petrović Нікаля Дзюпон

2010-2012

Секцыя Золата Срэбра Бронза
Двуххадоўкі Marjan Kovačević Васіль Дзячук Валерый Шаньшын
Троххадоўкі Аляксандр Феактыстаў Міхаіл Марандзюк Аляксандр Кузаўкоў
Шматхадоўкі Міхаіл Марандзюк Аляксандр Кузаўкоў Аляксандр Феактыстаў
Эцюды Сяргей Дзідух Рычард Бэкер Алег Першакаў
Кааператыўны мацюк Міхал Драгун Аляксандр Семяненка Віктар Чапіжны
Зваротны мацюк Андрэй Селіванаў Торстэн Лінс Дзіян Кастадзінаў
Казачныя шахматы Петка Пяткоў Улайцу Крысан Петэр Гвадзяк
Рэтрааналіз Дзмітрый Байбікаў Мікалай Бялухаў Нікаля Дзюпон

2013-2015

Секцыя Золата Срэбра Бронза
Двуххадоўкі Marjan Kovačević Васіль Дзячук Peter Gvozdják
Троххадоўкі Міхаіл Марандзюк Аляксандр Кузаўкоў Аляксандр Феактыстаў
Шматхадоўкі Міхаіл Марандзюк Аляксандр Кузаўкоў Фёдар Давідэнка
Эцюды Алег Першакаў Юрый Базлоў Павел Арыштаў
Кааператыўны мацюк Аляксандр Семяненка Васіль Крыжаніўскі Валерый Гураў
Зваротны мацюк Андрэй Селіванаў Аляксандр Феактыстаў Марк Эрэнбург
Казачныя шахматы Васіль Дзячук Juraj Lörinc Ofer Comay
Рэтрааналіз Дзмітрый Байбікаў Silvio Baier Нікаля Дзюпон

2016-2018

Секцыя Золата Срэбра Бронза
Двуххадоўкі Васіль Дзячук Marjan Kovačević Валерый Шаньшын
Троххадоўкі Аляксандр Феактыстаў Аляксандр Кузаўкоў Валерый Шавырын
Шматхадоўкі Міхаіл Марандзюк Аляксандр Кузаўкоў Фёдар Давідэнка
Эцюды Алег Першакаў Martin Minski Steffen Slumstrup Nielsen
Кааператыўны мацюк Васіль Крыжаніўскі Аляксандр Семяненка Fadil Abdurahmanović
Зваротны мацюк Андрэй Селіванаў Zoran Gavrilovski Аляксандр Кузаўкоў
Казачныя шахматы Vlaicu Crișan Petko Petkov Lev Grolman / Borislav Gadjanski
Рэтрааналіз Silvio Baier Дзмітрый Байбікаў Нікаля Дзюпон

Глядзіце таксама

Нататкі

Спасылкі